YUMURTALIK, RAHİM VE RAHİM AĞZI KENSERİ TEDAVİSİNDE BURSA’NIN REFERANSI.

SORU 1.SİZİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLIĞI AYNI ZAMANDA JİNEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI UZMANLIGINIZ VAR.TÜRKİYE’DE İSMİNİ YENİ DUYMAYA BAŞLADIĞIMIZ BİR BRANŞ,JINEKOLOJIK ONKOLOJI UZMANLIGI NEDIR ILGILENDIGI HASTALIKLAR NELERDIR?

CEVAP: JINEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHİSİ, ASLINDA KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM BÖLÜMÜNÜN YAN DALIDIR.ÜÇ YIL SÜREN UZAMNLIK EĞİTİMİNİN ARDINDAN TÜRKİYE İLK JİNEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHİSİ UZMANLIGI MEZUNLARINI 2015 YILINDA VERMİŞTİR.JİNEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI NEDİR? KADIN ÜREME SİSTEMİNİN KANSERLERİNİN TEŞHİS TEDAVİ VE TEDAVİ SONRASI TAKİBİ İLE İLGİLENEN TIP BÖLÜMÜDÜR.SON YILLARDA KANSER ORANLARINDA ARTIŞ GÖRÜLMESİ NEDENİ İLE DÜNYADA KALP HASTALIKLARINDAN SONRA EN SIK ÖLÜM NEDENİ KANSERE BAĞLI ÖLÜMLERDİR.JİNEKOLOG ONKOLOGLAR KADIN ÜREME ORGANI TÜMÖRLERİNİN TEDAVİ VE TAKİBİNDE İLAVE EĞİTİM ALMIŞ KADIN DOĞUM UZMANLARIDIR.KADIN KANSERİ OLARAK ADLANDIRILAN JİNEKOLOJIK KANSERLER:

RAHİM KANSERİ (ENDOMETİRUM CA)

RAHİM AĞZI KANSERİ (SERVİKS CA)

YUMURTALIK KANSERİ (OVER CA)

VULVA KANSERİ (DIŞ GENİTAL ORGAN CA)

VAJİNA KANSERİ (VAJEN CA)

CIN1 CIN2 CIN3 TEDAVİSİ

SORU 2.JİNEKOLOJİK KANSERLERİN TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?, ERKEN TANI VE TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

CEVAP:HASTA MUAYENE EDİLMEDEN ÖNCE DETAYLI OLARAK HASTANIN ŞİKAYETLERİNİN DİNLENMESİ VE HİKAYESİ ÖNEMLİDİR.HASTANIN ÖYKÜSÜ ÇOĞU ZAMAN TEŞHİS EDİLECEK RAHATSIZLIK İÇİN YOL GÖSTERİCİ OLUR.ARDINDAN HASTANIN MUAYENESİ YAPILIR,TEŞHİSİ NETLEŞTİRMEK İÇİN EK BAZI TAHLİL VE TETKİKLERİNİN YAPILMASI GEREKEBİLİR.BUNLAR:ULTRASONOGRAFİ, MR GÖRÜNTÜLEME, BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ, HORMON TESTLERİ,TÜMÖR BELİRTEÇLERİ,SMEAR TESTİ,RAHİM AĞZI BİYOPSİSİ VE ENDOMETRİAL BİYOPSİ (PARÇA ALINMASI) GİBİ SAYILABİLİR.ŞİKAYETLERİN KAYNAĞI EĞER KANSER İSE JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ CERRAHİSİ UZMANI SİZİ KANSER KONUSUNDA BİLGİLENDİRECEK VE TEŞHİS SONRASI YAPILACAK TEDAVİ İLE İLGİLİ YÖN ÇİZMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR.

SORU 3 .RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI NASIL YAPILIR?

CEVAP: DÜNYADA VE ARTIK ÜLKEMİZDE BİLİYORUZ Kİ ETKEN HPV VİRÜSÜ OLDUĞU İÇİN TARAMADA HPV’Yİ KULLANIYORUZ.ÖZELLİKLE ÜLKEMİZDE 30 YAŞINDAN BAŞLAYARAK BEŞ YILDA BİR SMEAR +HPV VİRÜSÜ TESTİNİ BİRLİKTE KULLANIYORUZ.BU TESTLER GÜNÜMÜZDE GÜNCEL OLARAK KULLANILIYOR.AMA HPV TESTİ POZİTİF ÇIKTIĞINDA HASTALAR BİR PANİK HALİNDE RAHİM AĞZI KANSERİ Mİ OLDUM ACABA ? DİYE BİR ENDİŞEYE KAPILABİLİYORLAR.ŞUNU BELİRTMEKTE FAYDA VAR.HPV TESTİNİN POZİTİF ÇIKMASI RAHİM AĞZI KANSERİ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR.BU ÇOK ÖNEMLİ! PANİK OLACAK BİR DURUM DEĞİL AMA MUTLAKA BİR DEĞERLENDİRME YAPILMASI GEREKTİĞİNİ HASTALARIMIZA BELİRTMEMİZ GEREKİR.ÇÜNKÜ HPV VİRÜSÜ TOPLUMDA SIK GÖRÜLEN BİR ENFEKSİYON VE ÜLKEMİZDE GÖRÜLME SIKLIĞI ORTALAMA %15. YANİ YÜZ KADINDAN 15’İNDE HPV SAPTANMAKTA.YALNIZ HPV VİRÜSÜNE SAHİP OLAN HER BAYAN RAHİM AĞZI KANSERİ OLUYOR MU? HAYIR. BÜYÜK BİR KISMI YAKLAŞIK %98 ORANINDA VÜCUT KENDİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE ELİMİNE ( YANİ YOK ) EDİYOR.

SORU 4. HPV TESTİ POZİTİF GELDİYSE VEYA SMEAR TESTINDE ANORMAL HÜCRELER MEVCUT İSE BU NE ANLAMA GELİR? BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ ?

CEVAP:İLK SÖYLEYECEĞİM ŞEY HASTALARA ÇOK PANİK YAPMAMALARI GEREKTİĞİ.BU TESTLERIN POZİTİF GELMESİ DAHA ÖNCE DE BELİRTTİĞİM GİBİ RAHİM AĞZI KANSERİ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ.JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA HPV TİP 16 VE TİP 18 ‘İ POZİTİF OLAN BAYANLARDA MUTLAKA YAPMAMIZ GEREKEN RAHİM AĞZININ KOLPOSKOP DENİLEN CİHAZ EŞLİĞİNDE İNCELENMESİ VE ŞÜPHELİ ALANLARDAN BİYOPSİ ALINMASIDIR.EĞER BU YAPILMAZ VE KANSER ÖNCÜSÜ LEZYONLAR TEDAVİ EDİLMEZ İSE MAALESEF HASTALARI RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KAYBEDİYORUZ.ASLINDA BU KADAR ÖNLENEBİLİR VE ERKEN TANISI KÜÇÜK TESTLERLE TESPİT EDİLEBİLEN ERKEN AŞAMADA TANI KOYUP TEDAVİ EDİLEBİLEN HASTALAR TAMAMI İLE BU HASTALIKTAN KURTULABİLMEKTE.

SORU 5 .JİNEKOLOJIK KANSERLERDE ERKEN TANI İÇİN KADINLAR HANGİ ŞİKAYETLERİ CİDDİYE ALMALI ? YA DA DİKKATLİ DAVRANMALI?

CEVAP:JİNEKOLOJİK KANSERLERİN BÜYÜK BİR KISMI ASLINDA BULGU VERİYOR.BU YÜZDEN HASTALAR BU BULGULAR AÇISINDAN MUTLAKA DİKKATLİ OLMASI GEREKİR.ÖRNEĞİN;RAHİM AĞZI KANSERİ İÇİN İLİŞKİ SONRASI KANAMA EN TİPİK BULGUDUR.YİNE RAHİM DUVARI KANSERİ ADET DÜZENSİZLİKLERİ YA DA MENAPOZ SONRASI MEYDANA GELEN KANAMALAR,YUMURTALIK KANSERİ İÇİN KARINDA ŞİŞLİK HİSSİ, ERKEN DOYMA,HAZIMSIZLIK HİSSİ GİBİ.ASLINDA MUTLAKA BULGU VERİYOR.VE BU BULGULARI HASTA DİKKATE ALMALI VE BİR HEKİME BAŞVURMALILAR.

SORU 6. HANGİ JİNEKOLOJİK HASTALIKLARDA KAPALI (LAPOROSKOPİK) CERRAHİ YAPILABİLİR?

CEVAP:GÜNÜMÜZDE TÜM DÜNYADA ARTIK AMELİYATLAR KAPALI YÖNTEMLERE GEÇTİ.JİNEKOLOJİDE VE JİNEKOLOJIK ONKOLOJIDE LAPOROSKOPİK CERRAHİ RUTİN OALRAK UYGULUYORUZ VE ÖNERİYORUZ.MYOMLAR YUMURTALIK KİSTLERİ RAHİM KANSERİ YUMURTALIK TÜMÖRLERİ HEMEN HEMEN TÜM JİNEKOLOJİK HASTALARDA ARTIK AMELİYAT GEREKİYORSA ÖNCELİĞİMİZ LAPOROSKOPİK CERRAHİ OLUYOR Kİ HASTADA HEM KOZMETİK SONUCLAR HEM YARA YERİ İYİLEŞMESİ VE İŞİNE ERKEN DÖNMESİ AÇISINDAN KAPALI CERRAHİYİ AÇIK CERRAHİYE NAZARAN DAHA AVANTAJLI OLMAKTA.

SORU 7. RAHİM İÇİ (ENDOMETRIUM) KANSERI TEDAVİ SECENEKLERI NELERDIR?

CEVAP:RAHİM KANSERİNDE TEMEL TEDAVİ CERRAHİDİR. CERRAHİ TEDAVİYE ALTERNATİF YA DA EK OLARAK GEREKLİ DURUMLARDA KEMOTERAPİ ,RADYOTERAPİ,HORMONAL TEDAVİ VE BUNLARIN KOMBİNASYONLARI UYGULANABİLİR.TEDAVİYİ BELİRLERKEN TÜMÖRÜN TİPİ,HASTANIN YAŞI,ÇOCUĞUNUN OLUP OLMAMASI GİBİ FAKTÖRLER DİKKATE ALINIR.RAHİM KANSERİNİN TEDAVİ VE YÖNETİMİ GEREKTİĞİNDE FARKLI BİRİMLERİN GÖRÜŞÜ ALINARAK JİNEKOLOJİK ONKOLOJİK CERRAHİSİ UZMANI TARAFINDAN DÜZENLENMELİDİR.GELECEKTE DOĞUM PLANLAYAN HASTALIĞIN RAHİMDE SINIRLI OLDUĞU ERKEN EVRE HASTALIKLARDA HORMON TEDAVİSİ UYGULANABİLİR.ANCAK HASTA ÇOCUK SAHİBİ OLDUKTAN SONRA MUTLAKA CERRAHİ TEDAVİSİ YAPILIR.

SORU 8.YUMURTALIK KANSERI ERKEN TESHISI ZOR MU?

CEVAP:YUMURTALIK KANSERİ HENÜZ YENİ OLDUĞU SAFHALARDA HENÜZ ŞİKAYETE YOL AÇMAYABİLİR. VEYA BELLİ BELİRSİZ GEÇİCİ ŞİKAYETLERE NEDEN OLMASI SEBEBİ İLE GENELLİKLE HASTLAR TARAFINDAN FARKEDİLMEYEBİLİR.VE KALIN BAĞIRSAK ÜZERİNE BASKI YAPMASI SEBEBİ İLE KABILZIK YA DA İSHAL ŞİKAYETLERİNE YOL AÇAR.KARIN AĞRISI, DOLGUNLUK HİSSİ,GAZ VE BACAK AĞRISI ŞİKAYETLER DE GÖRÜLÜR.KANSER NORMAL KADIN DOĞUM MUAYENELERİNDE ATLANABİLİR. VE HASTA SADECE BÜYÜK BİR KİTLE İLE GELEBİLİR.TÜMÖR BELİRTEÇLERİ DENİLEN BAZI KAN TESTLERİ YAPILIR VE YÜKSEK SEVİYELERİ TANIDA YARDIMCI OLABİLİR.ULTRASONUN YANI SIRA MR,PET VE BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ İLE DEĞERLİ BİLGİLER EDİNMEK MÜMKÜNDÜR.ANCAK KESİN TANI SADECE TÜMÖRÜN ÇIKARTILARAK PATOLOJİK İNCELENMESİ SONUCUNDA KONUR.YUMURTALIK KANSERİNİN YÖNETİMİ VE TEDAVİSİ PEK ÇOK BRANŞIN ORTAK ÇALIŞMASI İLE TAKIM HALİNDE YAPILIR,ANCAK BU TAKIM İÇERİSİNDE JİNEKOLOG ONKOLOGLAR EN ÖNEMLİ YERİ TUTARLAR VE YÖNETİMİN BÜYÜK KISMINDAN ONLAR SORUMLUDUR.

SORU 9. SMEAR TEST SONUCU NORMAL OLMAYAN VEYA HPV TESTİ POZİTİF ÇIKAN BAYANLARDA YAPILAN KOLPOSKOPİ İŞLEMİ HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

CEVAP:KOLPOSKOPİ RAHİM AĞZININ DAHA DETAYLI İNCEMELEYİ SAĞLAYAN YÖNTEMDİR.RAHİM AĞZINA ÇIPLAK GÖZ İLE BAKMAK YERİNE ÖZEL BİR MİKSROSKOP YARIMI İLE RAHİM AĞZINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER İNCELENİR.BU TETKİK SİZE AĞRI VEREN BİR MUAYANE DEĞİLDİR.BAZI KADINLAR İŞLEMİN ANESTEZİ ALTINDA YAPILMASINI İSTEYEBİLİR.İŞLEM ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL BİR DURUM TEŞKİL ETMEZ.ANCAK GEBELİK MEVCUT İSE BU DURUMU HASTALAR DOKTORLARINA BİLDİRMELİDİR.İŞLEM SONRASI HERHANGİ BİR ŞİKAYET ÇOK ÇOK NADİR BİR DURUMDUR.BU İŞLEM SIRASINDA ALINAN PARÇALAR PATOLOG TARAFINDAN İNCELENİR.VE İŞLEM SADECE 5-10 DK KADAR SÜRER .

SORU 10.HPV VİRÜSÜNÜN RAHİM AĞZI KANSERINE YOL ACTIGINI SOYLEDINIZ.HPV VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VEYA AŞISI VAR MI?KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

CEVAP:HPV VİRÜS AŞILARI GÜNÜMÜZDE GELİŞTİRİLDİ.BU AŞILAR ASLINDA EN SIK KANSERE YOL AÇAN HPV TİPLERİNE KARŞI YAPILMIŞ KORUYUCU AŞILARDIR.BİRÇOK ÜLKEDE BİLİYORUZ Kİ ARTIK BU AŞILAR OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARDA AŞILAMA PROGRAMLARINDA MEVCUT.RUTİN ÖNERİLEN YAŞ ARALIĞI DÜNYADA 9-26 YAŞ ARALIĞIDIR.ANCAK ÖZELLİKLE İLK İLİŞKİDEN ÖNCE YAPILIRSA NEREDEYSE %100’E YAKIN BİR KORUYUCULUĞU MEVCUT.